Masz pytanie?
Wyszukiwarka
Komunikaty

UWAGA!

Od 1 września 2021 ZS Baranów znajduje się pod adresem:

ul. Orlika 2

63-604 Baranów

więcej...

Spełniamy standardy

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!

Zasady funkcjonowania szkoły w czasie pandemii COVID – 19

2020-08-27 17:30

Regulamin funkcjonowania Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich   
w Baranowie w czasie pandemii COVID – 19
opracowany 
w oparciu o:

- ustawę z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239 ze zm.);

- ustawę z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.);

- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.);

- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 (Dz.U. poz.410 ze zm.);

- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresu czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 (Dz.U. poz. 493 ze zm.);

- wytyczne MEN, MZ, GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 

1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. W przypadku dzieci z alergią należy poinformować nauczyciela wychowawcę( przedstawić zaświadczenie od lekarza alergologa).

2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.

3. Wszystkich wchodzących do budynku szkoły obowiązuje dezynfekcja rąk, a dzieci wchodzące do budynku udają się do łazienki umyć ręce (przy każdym wejściu do szkoły oraz w toaletach znajduje się urządzenie dezynfekujące ręce). 

4. Opiekunowie odprowadzający i odbierający dzieci mogą wchodzić do wyznaczonej przestrzeni wspólnej szkoły jaką jest dziedziniec przed szkołą (nie wchodzą do środka budynku), zachowując zasady:

a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,

d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

5. W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych). Osoby te mogą przebywać tylko w wyznaczonych obszarach - dziedziniec szkolny.

6. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.

7. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

Dziecko może pozostawać w izolacji pod opieką wyznaczonej osoby, w tym higienistki szkolnej do momentu odebrania dziecka przez rodziców lub prawnych opiekunów.

8. Termometry bezdotykowe dezynfekuje się  po użyciu w danej grupie. W przypadku używania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.

9. W sprawach administracyjnych (sekretariat, stołówka) wskazany jest kontakt telefoniczny lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Druki związane z organizacją nowego roku szkolnego (np. karta zgłoszenia do świetlicy, karta zgłoszenia na żywienie w stołówce, itp.,) są dostępne w wersji elektronicznej na stronie szkoły lub w wersji papierowej przy wejściu do szkoły. Wszelkie wpłaty rodzice dokonują przelewem na podane konto. Opłatę za wyżywienie dokonujemy w sekretariacie szkoły.  Informacje na temat opłaty za posiłki będą podawane uczniom indywidualnie - kartki z kwotą do zapłaty.

10. W placówce obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

11. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

12. Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min unikając gromadzenia się większej liczby uczniów na korytarzach szkolnych w tym samym czasie.

13. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

14. W czasie przerw ograniczamy gromadzenie się uczniów na korytarzach i w salach lekcyjnych poprzez rotacyjne korzystanie z boiska szkolnego oraz  placu zabaw.

15. W czasie przewozu uczniów do i ze szkoły obowiązują maseczki zakrywające usta i nos.

16. W miarę możliwości zajęcia edukacyjne poszczególnych klas będą prowadzone w wyznaczonych salach. Mogą być również organizowane na świeżym powietrzu.

17. Podczas realizacji zajęć sportowych w tym wychowania fizycznego, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.

18. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawek, przedmiotów.

19. Zajęcia świetlicowe odbywają się w  wyznaczonych salach, zgodnie z regulaminem korzystania z zajęć świetlicowych w czasie epidemii.

20. Odbiór dziecka z przedszkola tylko po uprzednim telefonicznym poinformowaniu nauczyciela. Nr telefonu znajduje się na drzwiach wejściowych.

21.  Używany sprzęt sportowy podlega rygorom sanitarnym, zgodnym z wytycznymi GIS w zakresie użytkowania i dezynfekcji.

22. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej podlegają ograniczeniom w zakresie kontaktów z uczniami oraz nauczycielami.

23. Dyrektor szkoły na czas epidemii ustala i upowszechnia:

- zasady korzystania ze stołówki szkolnej,

- regulamin korzystania z zajęć świetlicowych,

- zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole,

- zasady korzystania z biblioteki szkolnej,

- regulamin i zasady pełnienia dyżurów,

- zasady korzystania z obiektów sportowych.

22. Zasady, o których mowa w ust. 1 pkt. 1 obowiązują wszystkich pracowników oraz rodziców, których dzieci będą korzystać z opieki lub zajęć w szkole.

Regulamin świetlicy szkolnej w czasie epidemii COVID - 19

1. Do świetlicy szkolnej może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

2. Świetlicę należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.

3. Opiekun świetlicy odprowadza dziecko po zajęciach do wyznaczonej przez dyrektora szkoły strefy( dziedziniec szkolny) w której czeka na nie rodzic/opiekun prawny.

4. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w sali, gdzie odbywają się zajęcia świetlicowe w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.

5. Jedna grupa uczniów powinna przebywać w wyznaczonej stałej sali w miarę możliwości pod opieką tych samych wychowawców.

6. Należy zwracać uwagę uczniów na regularne mycie rąk wodą z mydłem, szczególnie po wejściu do sali, przed jedzeniem, po skończonej toalecie i po powrocie ze świeżego powietrza.

7. Wychowankowie pracują w wyznaczonych strefach oraz w miarę możliwości  przy stolikach w stałych miejscach.

8. Pomoce dydaktyczne używane przez dziecko w świetlicy szkolnej są odkładane do jego indywidualnego pudełka i dezynfekowane po dniu pobytu dziecka.

9. W przypadku gdy podczas zajęć świetlicowych uczeń korzysta z własnych przyborów szkolnych, nie może wymieniać się nimi z innymi uczniami. Rodzice dziecka są zaś zobowiązani do wyczyszczenia i zdezynfekowania używanych w szkole pomocy.

10. Nauczyciel podczas prowadzonych zajęć czuwa nad bezpieczeństwem dzieci, prowadzi kontrolowane poczucie swobody uczniów, zachowując reżim sanitarny.

11. Sprzęty i przybory sportowe wykorzystywane podczas zajęć ruchowych należy dokładnie czyścić i dezynfekować po zakończonych zajęciach.

12. Obowiązuje zakaz przynoszenia własnych zabawek przez dzieci.

13. W salach świetlicowych mogą pozostać jedynie takie zabawki, wyposażenie i sprzęt, który można zdezynfekować. Sprzęt, który pozostaje wymaga dezynfekcji minimum po każdym ukończeniu zajęć.

14. Nauczyciele – opiekunowie używają rękawiczek przy zabiegach przy dziecku (np. w razie konieczności udzielenia pomocy lub przebrania).

15. W przypadku zaobserwowania u dziecka objawów COVID-19 (np. gorączka, kaszel, duszności) dziecko jest izolowane w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym przez dyrektora szkoły miejscu i natychmiast powiadamia się rodziców/opiekunów prawnych. Rodzice mają obowiązek niezwłocznie odebrać dziecko ze szkoły i poinformować dyrektora szkoły o stanie zdrowia dziecka.

16. Zalecaną formą kontaktu z rodzicami/opiekunami prawnymi jest kontakt elektroniczny tzn. mailowy, telefoniczny, komunikatory internetowe.

Regulamin stołówki szkolnej w czasie epidemii COVID - 19

1. Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności, dotyczące zabezpieczenia pracowników. Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy, wynosząca min. 1,5 m a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.

2. Korzystanie z posiłków odbywa się w miejscach do tego przeznaczonych, zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Obowiązuje zmianowe wydawanie posiłków lub w miarę możliwości - spożywanie ich przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Przy zmianowym wydawaniu posiłków następuje czyszczenie blatów, stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.

3. W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.( dotyczy przedszkola)

4. Wielorazowe naczynia i sztućce myje się w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C.

5. Usuwa się dodatki (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej a posiłki są wydawane bezpośrednio przez obsługę.

Zasady korzystania z biblioteki szkolnej

1. Uczniowie mogą korzystać z wypożyczalni zgodnie z godzinami zamieszczonymi na drzwiach biblioteki.

2. Uczeń przed wejściem do biblioteki dezynfekuje ręce oraz zasłania usta i nos.

3. Zwracane książki odkładane są na wyznaczone do zwrotów miejsce. 

4. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania na 2 dni (oprawione w folie na 4 dni).

5. Bibliotekarz każdorazowo dezynfekuje blat, na którym leżały książki, w miarę możliwości wietrzy pomieszczenie.

6. W wypożyczalni mogą jednocześnie przebywać 2 osoby (jedna wypożyczająca, jedna oczekująca). Pozostali oczekują w sali przy bibliotece lub na korytarzu, pamiętając 

o zachowaniu dystansu społecznego.

7. Ogranicza się wolny dostęp do półek. Książki podaje nauczyciel bibliotekarz, możliwy jest również samodzielny wybór książek – w rękawiczkach, po dezynfekcji.

8. Użytkownicy biblioteki mogą rezerwować książki za pomocą katalogu on-line programu e-biblio oraz wiadomości e-dziennik. Książki będą do odebrania w czasie godzin pracy biblioteki.

9. Łącznicy z biblioteką mogą dostarczać nauczycielowi bibliotekarzowi „klasową listę zamówień”, którą przekazują bibliotekarzowi.

10.  W przypadku wprowadzenia strefy żółtej w bibliotece zostaje wprowadzony nakaz zasłaniania ust i nosa oraz ogranicza się liczbę użytkowników do 1 osoby.

11. W przypadku wprowadzenia strefy czerwonej w bibliotece wprowadzony zostaje zakaz wolnego dostępu do książek, obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, a pracę biblioteki ogranicza się do zwrotów i wypożyczeń. 

12. W przypadku przejścia szkoły na nauczanie zdalne zostaną zmienione godziny pracy biblioteki i zostanie ona ograniczona do zwrotów i wypożyczeń bez wstępu do budynku.

 

 

Zatwierdzono do realizacji na radzie pedagogicznej w dniu 27.08.2020r

  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com