UWAGA!
Od 1 września 2021 ZS Baranów znajduje się pod adresem:
ul. Orlika 2
63-604 Baranów
UWAGA!
Od 1 września 2021 ZS Baranów znajduje się pod adresem:
ul. Orlika 2
63-604 Baranów
Internet, telewizja i gry komputerowe, telefon komórkowy towarzyszą dzieciom już od pierwszych lat życia, które są bardzo ważne w ich rozwoju.
Badania wykazały, że dzieci które zbyt długo czasu spędzają przed ekranem telewizora lub monitorem rozwijają się dużo wolniej. Później uczą się mówić, posiadają mniejszy zasób słów, później nabywają umiejętność czytania i pisania. Zachowują się agresywnie i bardzo często nie potrafią odróżnić świata fikcji od rzeczywistości. Wcielają się we wcześniej poznane fantastyczne postacie. Dziecko do końca nie potrafi ocenić co jest dobre a co złe. Naśladuje zachowanie swojego idola i powtarza to co działo się na ekranie. Otaczający świat poznają tylko przez dwa zmysły wzrok i słuch dlatego brak innych doznań przyczynia się do uboższego poznania rzeczywistości. Siedzenie przed ekranem telewizora lub monitora powoduje, że dziecko nie ma czasu na spacery, wycieczki a przede wszystkim na aktywność ruchową szczególnie na świeżym powietrzu, która ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój fizyczny. Brakuje dzieciom czasu na zabawy zabawkami i zabawę z rówieśnikami. W dalszym życiu napotykają na trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi osobami. Dzieci i młodzież to grupa społeczna najbardziej narażona na zagrożenia płynące z sieci. Z reguły zaczyna się od braku kontroli ze strony rodziców. Ze względu na nadmiar zajęć i brak czasu rodzice pozostawiają swoje pociechy przed komputerem zupełnie nie kontrolując ich działań.
Zacznij się niepokoić gdy:
- Dziecko wpada w "ciągi komputerowe" siedzi po kilka godzin bez przerwy, nie może się oderwać.
- Jest rozdrażnione, gdy nie może skorzystać z komputera.
- Zaniedbuje inne ulubione zajęcia na rzecz komputera.
- Jego zaangażowanie w świat wirtualny przynosi szkody w realnym, np. nie odrabia lekcji, zaniedbuje przyjaciół.
- Ucieka przed rzeczywistymi problemami w świat wirtualny.
- Używa komputera, by poprawić sobie nastrój.
- Próbuje ograniczyć ilość czasu spędzonego przed komputerem lecz to mu się nie udaje.
Na szczęście na rynku mamy bogatą ofertę gier i filmów edukacyjnych, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania np. przyrodnicze, sportowe, matematyczne i językowe. Ponadto gry i filmy odpowiednio dobrane do wieku dziecka uczą i doskonalą umiejętność czytania, pisania i liczenia, pobudzają wyobraźnie i myślenie strategiczne. Film może przenieść dziecko do nieznanego dotąd świata zwierząt i poznać uroki przyrody. Dlatego osoby dorosłe kupując grę komputerową powinny z uwagą przeczytać informację, która jest umieszczona na opakowaniu. Poniżej zamieszczony zostaje poradnik zapobieganie-reagowanie na gry komputerowe. Zachęcam do zapoznania się z treścią.